Erdek Ocaklar Tatil Rehberi

Bu yazımızda sizlere Erdek Ocaklar mahallemizi geniş bir şekilde tanıtmaya çalışacağız. Ocaklar Marmara Denizinde bulunan Kapıdağ Yarımadasının nadide koylarından bir tanesinde kurulmuştur. Yerleşim tarihi eskilere dayanmaktadır. Cumhuriyet öncesinde bölgede Rumların yaşadığı ve ismininde Gonia olduğu bilinmektedir.

1998 tarihinde Belde olarak Belediyeye kavuşan Ocaklar Mahallesi 2012 yılında köy olarak belirlenmiş olup, 2014 yılında Balıkesir’in Büyükşehir statüsü kazanması ile birlikte Mahalle olmuştur.

Erdek’in 8-9 km kuzeyinde 2-3 bin nüfüsu bulunan Ocaklar Mahallesinde yaz ayları ile birlikte Nüfus hafta sonları 100 binlere ulaşmaktadır.Kapıdağ bölgesi sit alanı olarak belirlenmesi ile birlikte Ocaklar ve bölgesinde de sanayi işletmesinin bulunmaması Ocakların denizinin temiz ve berrak olmasının en önemli sebeplerinden birisidir.

Genel olarak Ocaklar denizi dalgasız ve berraktır. Ancak Marmara bölgesinde deniz Ağustos aylarında zaman zaman kendini temizlemekte ve pislikleri kıyıya atmaktadır. Temizlenen Denizin kenarındaki pislikler ise hem bölge halkı hem de Yerel Belediyeler tarafından temizlenmektedir.

Ayrıca yüzme bilmeyenlerinde rahatlıkla girebileceği gibi Ocaklar Denizi yavaş yavaş derinleşmektedir. Ayrıca Marmara Denizi genelde yosunludur Ocaklar denizimizde boyu geçen mesafelere kadar yosun bulunmamaktadır. Eğer sizde derinleşmeyen temiz denizli başka bir tatil beldesi arıyorsanız Avşa Adası sizlere ev sahipliği yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir