Ocaklar Gezilecek Yerler “Kyzikos Antik Kenti”

Erdek Ocaklar mahallesi Kapıdağ Yarımadasında yer almaktadır. Kapıdağ yarımadası da bir çok yüksek yerler gibi antik dönemde medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Bunlardan en dikkat çekenlerden birisi de Kyzikos Antik Kenti’dir Bandırma-Erdek karayolunda yer alanan antik kentin yönlendirme tabelaları bulunmaktadır.

Antik  Şehir adını Kral Kyzikostan almaktadır. Hikayeye göre Yunanistan’dan yola çıkan Argonautlar Kral Kyzikosu ziyaret eder, orada iyi karşılanırlar ağırlanırlar ve tekrar yola çıkarlar ancak fırtınaya yakalanırlar ve gece yollarını kaybedip bir adaya inerler. İndikleri ada da karşılaştığı askerleri düşman sanarak hepsini ve krallarını öldürürler, ancak anlaşılan olayda öldürülen kral Kyzikos askerlerde onların askerleridir. Bu olaydan sonra şehrin adı Kyzikos olarak belirlenmiştir.

Başka bir görüşte de Kyzikosun yani Kapıdağ Yarım adasının tam olarak ada olduğu rivayet edilmektedir. 23 Eylül 1063’de olan korkunç deprem neticesinde Kyzikos antik kenti baştan başa yıkılmıştır. Sağ kalanlar ise şehri terk etmeye başladılar.

Antik şehrin kalıntıları ise hali hazırda ziyaretçilere açık ve gezilesi durumda. Bölgede zaman zaman kazılar devam etmekte yeni bölümler gün yüzüne çıkarılmakta.

Erdek Belediyesi tarafından hazırlanan 3D canlandırma videosunu izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir